logo

Fosfolipidy w leczeniu NAFLD

06-11-2019

 

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) dotyka nawet 25% globalnej populacji dorosłych. Szczególnie istotny klinicznie problem stanowi współistnienie cukrzycy typu 2 i NAFLD.

Brak kontroli cukrzycy zwiększa ryzyko rozwoju niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH), z kolei NASH sprzyja rozwojowi zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem badania klinicznego na temat zastosowania niezbędnych fosfolipidów w leczeniu NAFLD z obecną cukrzycą typu 2.

 

 

PREZENTACJA

 

 

 


Przypis

1. Yin D et al. Med J Q ilu.2000;15:277-278. Randomizowane badanie w którym uczestniczyło, 185 pacjentów ze stłuszczeniem wątroby (rozpoznane ultrasonograficznie) i ze współistniejącą T2DM: 125 chorych (73 mężczyzn i 52 kobiety) w wieku 42–78 lat –grupa leczona i 60 (33 mężczyzn i 27 kobiet) w wieku 44–76 lat -grupa kontrolna. Pacjenci obydwu grup stosowali dietę, dostosowaną do wagi i wykonywanej pracy, uprawiali aktywność fizyczną, a także otrzymywali doustne leki przeciwcukrzycowe. Pacjenci z grupy leczonej otrzymywali dodatkowo EPL w postaci preparatu Essentiale w dawce 2 kapsułki 3 razy dziennie (1800mg) przez 84 dni.  2. Cichoż-Lach H., „Przydatność niezbędnych fosfolipidów w leczeniu pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby i ze współistniejącą cukrzycą. Komentarz do artykułu

SAPL.PCH.19.09.1133

Witamy na platformie logo
Wejście do serwisu dla lekarzy Sanofidlalekarzy.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem lekarzem medycyny.
NIE